Atopinis dermatitas

Dermatoskopija – kas tai?

Atopinis dermatitas – tai lėtinė, pasikartojanti uždegiminė odos liga, kuri sukelia didelį diskomfortą ir turi įtakos kasdieniam gyvenimui. Atopinio dermatito simptomai gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai jie prasideda vaikystėje ir gali tęstis visą gyvenimą. Ši liga pasižymi intensyviu niežėjimu, gausiais bėrimais, odos išsausėjimu bei pleiskanojimu. Atopinio dermatito simptomai ne tik paveikia odą, bet ir gali turėti emocinį ir psichologinį poveikį sergantiems. Todėl yra teigiama, kad AD sukelia bei provokuoja ir emocinė įtampa, stresas, o ne tik netinkamas klimatas, genetiniai faktoriai, imuninės sistemos pokyčiai ar įvairūs alergenai. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius atopinio dermatito simptomus, jų priežastis ir kaip jie gali būti valdomi.

Pagrindiniai simptomai atopinio dermatito:

Odos išsausėjimas

Odos išsausėjimas yra vienas pagrindinių atopinio dermatito simptomų. Sausa oda tampa šiurkšti, netenka elastingumo ir gali būti linkusi į pleiskanojimą bei įtrūkimus. Tai gali sukelti diskomfortą ir padidinti odos jautrumą įvairiems dirgikliams, dėl ko gali sustiprėti kiti dermatito simptomai.

Bėrimas ir paraudimas

Bėrimas ir paraudimas yra dažni atopinio dermatito požymiai. Pažeistos vietos dažniausiai būna paraudusios, patinę ir gali būti padengtos mažomis pūslelėmis ar dėmelėmis. Bėrimas gali pasireikšti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai būna ant veido, kaklo, rankų, ir kojų.

Odos pleiskanojimas

Odos pleiskanojimas yra dažnas simptomas, kai viršutiniai odos sluoksniai ima luptis ir byrėti. Tai gali sukelti nemalonų išvaizdą ir diskomfortą, ypač jei pleiskanos yra didelės ir matomos. Pleiskanojimas dažnai lydi kitus simptomus, tokius kaip odos išsausėjimas ir niežulys.

Intensyvus niežulys

Intensyvus niežulys yra vienas labiausiai varginančių atopinio dermatito simptomų. Niežulys gali būti toks stiprus, kad sergantis žmogus nuolat kasosi, dėl ko gali atsirasti odos pažeidimai ir infekcijos. Nuolatinis niežulys taip pat gali trukdyti miegui ir kasdieniam gyvenimui.

Odos sukietėjimas

Odos sukietėjimas, dar vadinamas lichenifikacija, atsiranda dėl nuolatinio trynimo ir kasymosi. Pažeistos odos vietos tampa storesnės, šiurkštesnės ir gali atrodyti tamsesnės nei aplinkinė oda. Sukietėjusi oda praranda savo elastingumą ir gali būti skausminga.

Odos įtrūkimų atsiradimas

Odos įtrūkimų atsiradimas yra sunkus atopinio dermatito simptomas, kuris gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą. Įtrūkimai gali atsirasti dėl stipraus odos išsausėjimo ir intensyvaus kasymosi. Tokie pažeidimai padidina riziką susirgti odos infekcijomis, nes įtrūkusios vietos tampa įėjimo vartais bakterijoms ir kitiems patogenams.

Atopinis dermatitas skirstomas į keletą tipų:

Atopinis dermatitas gali pasireikšti įvairiais būdais, ir jį galima suskirstyti į kelis skirtingus tipus pagal amžių, pažeidimo vietas ir simptomų sunkumą. Štai pagrindiniai atopinio dermatito tipai:

Kūdikio atopinis dermatitas (infantile atopic dermatitis)

Šis tipas dažniausiai pasireiškia kūdikiams nuo 2 iki 6 mėnesių amžiaus. Bėrimai dažniausiai atsiranda ant veido, galvos odos ir kaklo, tačiau gali išplisti ir į kitas kūno dalis. Oda būna labai sausa, paraudusi ir pleiskanojanti. Niežulys gali būti stiprus, sukeliantis nerimą ir miego sutrikimus.

Vaikų atopinis dermatitas (childhood atopic dermatitis)

Šis tipas dažniausiai pasireiškia vaikams nuo 2 iki 12 metų amžiaus. Bėrimai paprastai atsiranda ant rankų, kojų, riešų, kulkšnių ir kaklo. Oda gali būti sausa, stora, su pleiskanomis ir įtrūkimais. Niežulys taip pat būna intensyvus ir gali trikdyti kasdienį gyvenimą bei mokymąsi.

Paauglių ir suaugusiųjų atopinis dermatitas (adolescent and adult atopic dermatitis)

Šis tipas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje po 12 metų. Bėrimai dažniausiai atsiranda ant rankų, kojų, riešų, kaklo, viršutinės krūtinės dalies ir veido. Oda gali būti labai sausa, pleiskanojanti ir su įtrūkimais. Suaugusieji dažnai kenčia nuo lichenifikacijos – odos sukietėjimo ir sustorėjimo dėl nuolatinio kasymosi.

Disidrozė (dyshidrotic eczema)

Tai yra specifinis atopinio dermatito tipas, kuris pasireiškia mažomis, skysčiu užpildytomis pūslelėmis ant delnų, pirštų šonų ir padų. Šis tipas dažnai sukelia stiprų niežulį ir diskomfortą.

Kontaktinis dermatitas (contact dermatitis)

Nors kontaktinis dermatitas nėra grynai atopinis, jis dažnai pasireiškia atopinio dermatito turintiems žmonėms. Šis tipas atsiranda, kai oda tiesiogiai kontaktuoja su dirginančiomis medžiagomis arba alergenais, sukeliančiais uždegimą ir bėrimus.

Nummulinis egzema (nummular eczema)

Tai dar vienas atopinio dermatito tipas, kuris pasireiškia apvaliais, monetos formos bėrimais, dažniausiai ant rankų, kojų ir liemens. Šie bėrimai gali būti labai sausi, niežtintys ir kartais su skysčiu.

Seborėjinis dermatitas (seborrheic dermatitis)

Nors seborėjinis dermatitas dažnai laikomas atskira liga, jis gali būti susijęs su atopiniu dermatitu. Šis tipas dažniausiai pasireiškia riebių odos sričių uždegimu, ypač ant galvos odos, veido, ausų ir krūtinės.

Kiekvienas atopinio dermatito tipas turi savo ypatybes ir gali reikalauti skirtingo gydymo požiūrio. Svarbu pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir parinktas tinkamas gydymo planas.